...a girl of many moods.

Thursday, February 7, 2013

Forbidden Snowflake

I have some free-time these days,and i'm spending it as much as i can doing things i love. Things i wasn't able to do because i had a LOT to study the last few months.
So, what are the things i love doing? The usual - Coffee with my best friend. Long walks with my boyfriend. Watching my favorite TV shows. Right now it's That '70s Show and Pretty Little Liars ( don't get this wrong, my favorite show of all time is The Walking Dead, but i've seen all of the episodes that are out by now, the next one is coming out on February 10th. Yey! )
So, last night i was out with my friends - we went to get some coffee and this is what i wore.
Comfortable sweater, plain black leggings, and the same boots and bag from the previous post - yeah well, i love them. :)

***
I hold an image of the ashtray girl
Of cigarette burns on my chest
I wrote a poem that described her world
And put our friendship to the test
And late at night
Whilst on all fours
She used to watch me kiss the floor
What's wrong with this picture?
What's wrong with this picture?

Farewell the ashtray girl
Forbidden snowflake
Beware this troubled world
Watch out for earthquakes
Goodbye to open sores
To broken semaphore
You know we miss her
We miss her picture.
- Placebo - This Picture.


                                                       

***

Don't forget to be the way you are.


October.

16 comments:

 1. cute sweater!!!
  kisses

  http://lestyledelapetiteblonde.blogspot.com.es/

  ReplyDelete
 2. Sega gledam isti cizmi si imame! =)
  tunikata ti e prekrasna i printot na nea i kafenoto razbiva monotonja ovde, mene mnogu mi se dopagja. :D

  ReplyDelete
  Replies
  1. чизмиве ми се најнајомилено нешто! ги изнаносев...
   и, фала :)

   Delete
 3. Истите чизми ги имам и јас, само на маслинесто зелена, сега дури се уверив колку добро стојат кафеави и криво ми е што не си зедов, а имам и кожена јакна со ваква боја, улава :D
  Инаку прекрасен изглед во целост, баш комотен и тренди истовремено.

  -Јоулен

  ReplyDelete
  Replies
  1. и маслинестите се убави, знам кога купував ги видов, ама сепак на крај си зедов вакви :)
   & фала :)

   Delete
 4. Beautiful! xo

  http://idontjustexistilive.blogspot.be/

  ReplyDelete
 5. Одлична си! Џемперот е преубав, од каде е?

  http://maramasplace.blogspot.com/

  ReplyDelete
  Replies
  1. Е па, тука ( не сум од Ск :) ) има отворено бутик со у главном роба од Зара, ама и од други брендови, на џемперов конкретно пишува Pimkie.
   Мислам од овој бренд роба има само овде, не сум сретнала на др место , конкретно во Ск...
   Инаку фала :)

   Delete
 6. Како ми се промакнал постов не знам. Кога го отворив блогот пријатно се изненадив. :)
  Морам да те пофалам за фотографиите.
  Изобилството на зеленило како само се надополнува со аутфитот. Знам дека е чудно и несфатливо но боите од комбинацијата си ласкаат со оние во позадина. :) Браво!

  Комбинацијата инаку е како створена за lookbook.
  На прв поглед ме асоцираше на нешто кое сум навикната да го гледам таму. Што поради фотографии, што поради комбинацијата.
  Ми се допаѓа вклучувањето на кафена нијанса за да се разбие црно-белата монотонија. Потемнетите детали на чизмите особено ја прават истата толку лежерна и безгрижна.
  Принтот на џемперот е прекрасен.
  Обично го гледам на хеланки и колку што знае да биде интересен, знае да е и досаден. Начинот на кој е прикажан тука е вистинско освежување.
  Во целост ми се допаѓа, немам ништо негативно да кажам.

  Поздрав. :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ти благодарам многу :)
   Ми се допаѓа начинов на кој коментираш, детално. :)

   Delete
 7. Супер си! Џемперот е преубав, и убаво го имаш комбинирано!


  http://sekymorrison.blogspot.com/2013/02/freedom_15.html

  ReplyDelete
 8. pesnava e najprekrasna... i tekst i toa muziceto so malce tepa nakaj melanholicno spored mene =)) a za stajlingov ic ne treba da komentiram znaes neli? ;))

  ReplyDelete
 9. Lovely look<3  http://nekinovi-klinci.blogspot.com/

  ReplyDelete

Thanks for visiting my blog!

All rights reserved. All images are copyrighted © Dona Nedelkovska . Powered by Blogger.

Translate

© Donna October, AllRightsReserved.

Designed by ScreenWritersArena