...a girl of many moods.

Wednesday, January 22, 2014

Maybelline - кратка рецензија

Првиот пост на македонски јазик. :)

Водејќи се според официјалната страна на Maybelline како и моето кратко истражување околу овие производи, дојдов до заклучок дека нивното производство е најверојатно прекинато, но во парфимериите во Македонија сеуште можат да се најдат. Не ја знам причината за ова, но верувам дека станува збор за доцен увоз или се преостанати во магацини во голема количина, или се произведуваат само за нашиот пазар и пошироко во Европа. Доколку имате поконкретна информација околу ова, слободно дадете ми до знаење.
Така, решив овој пост на македонски бидејќи моето мислење на англиски во случајов не би било од помош на никој надвор од државава.


Производите се следните:

 • Maybelline Lipstick Colorsensational #109 - Rosy Dream, 
 • Maybelline Lipstick Colorsensational #278 - Rose Diamonds, 
 • Maybelline EyeStudio Duo #540 - Green Gold, 
 • Maybelline EyeStudio Duo #720 - Brownie Gold


Ќе бидам кратка, бидејќи на сликите реално се претставени боите на кармините, но да кажам збор-два.
Доколку сте во потрага по симпатични розеви нијанси на кармин, со суптилна доза на светки тогаш верувам дека овие два кармини би ви се допаднале. 
Хидратантни и трајни, нежен мирис и ненападна боја соодветна за преку ден.

Кога станува збор за сенките, златно-бела сенка од двете палети е идентична. На прв поглед изгледа како бела светкава сенка, но всушност е преубава шампањ нијанса со златни светки, кои исто така не се воопшто нападни.
Зелената боја е доста темна, одлична за освежување на вечерна шминка, како и кафената која поради златните светки кои ги содржи, нанесена на очи изгледа несекојдневно, бидејќи има бронзено-бакарен ефект.

Јас никогаш не сум била фан на светкава шминка, но овие производи тотално ме освоија.
Доколку се двоумите поради истава причина, ве советувам да им дадете шанса, ќе бидете пријатно изненадени. 

Се надевам дека ви се допадна ваквиот пост, иако краток, сепак доволен за прв пат. :)18 comments:

 1. amazing post!!! i love it ;)
  i would love to follow each other because I really love your blog!!
  kisses pretty
  http://blogcashmeremafia.blogspot.com

  ReplyDelete
 2. love both lipstick and eyeshadow shades, so gorgeous! great review dear <3

  Letters To Juliet

  ReplyDelete
 3. love this post :)

  Like your blog! Would you like to follow each other? :)
  XO MP.
  http://beamasterpieceblog.blogspot.it/2014/01/collaboration-masterpieces-handpicklook.html

  ReplyDelete
 4. Lovely blog.Visit and follow my blog, I will do the same as a return.
  http://sumitrastuff.blogspot.com

  ReplyDelete
 5. Убави се нијансите на кармините, веројатно би го одбрала потемниот за вечерно излегување, а и бидејќи не сум љубител на розева боја многу-многу :)
  Сенки многу ретко користам - само за некоја прилика или пак нежни/кремави за секој ден. Убаво ми изгледа комбинацијата на шампањ со кафена боја :)

  Sanja's Burgundy Blog
  Sanja's Burgundy Facebook Page

  ReplyDelete
 6. Great pictures! Love the colors.

  LovE

  www.sugarpopfashion.com

  ReplyDelete
 7. i'm also already following you dear :)
  http://sumitrastuff.blogspot.com

  ReplyDelete
 8. Love the shade of the lipsticks.

  Join my giveaway here: Blossoming Wallflower

  ReplyDelete
 9. lovely pink color :D

  WWW.PUTRIVALENTINALIM.BLOGSPOT.COM

  ReplyDelete
 10. great shades!
  kisses x
  http://fashiongirlfromtown.blogspot.co.uk/

  ReplyDelete
 11. Hi dear!
  nice lipsticks :)
  I'm following back
  xoxo

  ReplyDelete
 12. heeeey thank you for following, I am following you back via GFC and Bloglovin ;) I am sorry it took me so long but with my university work I just didn't have much time for blogging ;) anyway, I hope we will stay in touch!

  I love so many Maybelline pieces, especially their lipsticks ;)

  xoxo

  http://thestylemaze.blogspot.com/

  ReplyDelete
 13. lovely colors!
  kisses

  http://lestyledelapetiteblonde.blogspot.com.es/

  ReplyDelete
 14. lovely colours !!!
  xoxo

  www.mychoicebysorana.blogspot.ro

  ReplyDelete
 15. Those are such beautiful colors!

  ❤Tallia
  Trending In Fashion

  ReplyDelete

Thanks for visiting my blog!

All rights reserved. All images are copyrighted © Dona Nedelkovska . Powered by Blogger.

Translate

© Donna October, AllRightsReserved.

Designed by ScreenWritersArena